Određen kvalifikacioni sistem za Olimpijske igre u Parizu: trka za kvotama počinje u Vroclavu
Svjetska streljačka federacija i Međunarodni olimpijski komitet utvrdili su sistem kvalifikacija za Olimpijske igre u Parizu. Na Olimpijadi će nastupiti 340 strijelaca (170 u ženskoj i 170 u muškoj konkurenciji).
Kvalifikacioni ciklus počinje 12. septembra 2022. i završava se 9. juna 2024. Vize za Olimpijske igre će se dijeliti na svjetskim prvenstvima, kontinentalnim takmičenjima i završnom kvalifikacionom turniru koji će se održati u maju ili junu 2024. Svjetski kupovi ovaj put neće biti dio kvalifikacionog ciklusa za Olimpijske igre.
Koeficijenti će biti podijeljeni samo u pojedinačnim disciplinama, a strijelci koji se kvalifikuju kroz pojedinačna takmičenja sudjelovaće u olimpijskom takmičenju mješovitih parova. Jedan strijelac može osvojiti samo jednu kvotu, a one su, kao i do sada, u vlasništvu nacionalnih streljačkih saveza i olimpijskih komiteta.
Prvo kvalifikaciono takmičenje biće Evropsko prvenstvo MK oružjem u poljskom Vroclavu u septembu ove godine. Najveći broj olimpijskih “ulaznica” biće podijeljen na dva svjetska prvenstva – na svjetskom prvenstvu vazdušnim i MK oružjem (Kairo, oktobar 2022.) te na svjetskom prvenstvu u svim disciplinama na ljeto 2023.
Kvalifikaciona takmičenja:
Evropsko prvenstvo MK oružjem, Vroclav (septembar 2022.),
Svjetsko prvenstvo vazdušnim i malokalibarskim oružjem, Kairo (oktobar 2022.),
Evropsko prvenstvo vazdušnim oružjem, Talin (mart 2023.),
Evropske igre, Krakov (jun / jul 2023.),
Svjetsko prvenstvo u svim disciplinama (avgust 2023.),
Evropsko prvenstvo vazdušnim oružjem, Djer (februar/mart 2024.),
Evropski kvalifikacioni turnir MK oružje, domaćin još nije određen (april/maj 2024.),
Završni olimpijski kvalifikacioni turnir, domaćin još nije određen (maj/jun 2024.).
U svakoj disciplini dodijeliće se po jedna “olimpijska viza” na temelju plasmana na svjetskoj rang listi. Kvotu će dobiti najbolje plasirani strijelac na listi koji se nije kvalifikovao na izbornim takmičenjima, ali iz zemlje koja nema kvalifikovane strijelce u toj disciplini. Kvote osvojene na osnovu plasmana na ISSF rang listi vlasništvo su takmičara , a ne nacionalnih saveza i OK.
Francuska kao domaćin ima po jednu kvotu u svakoj od 12 disciplina, a ukupno 16 kvota biće dodijeljeno na temelju odluke Komisije ISSF-a i MOK-a zemljama koje neće imati nijednog kvalifikovanog strijelca u “redovnom” izbornom sistemu.
- izvor ISSF i SSSrbije